Kamal sells 240 ice creams for a total of $$\(\$ 640\)$$ $$\(\frac{1}{3}\)$$ of the ice creams he sells are large. The cost of each large ice cream he sells is $$\(\$ 3.80\)$$ All the other ice creams he sells are small. He sells each small ice cream for the same cost. Work out the cost of each small ice cream. $$\(\$\)$$.

Mathematics
IGCSE&ALevel
EDEXCEL
Exam No:4MA1_1F_que_20200305 Year:2020 Question No:9

Answer:



Knowledge points:

1: Numbers and the number system
2: Equations, formulae and identities

Solution:

Download APP for more features
1. Tons of answers.
2. Smarter Al tools enhance your learning journey.
IOS
Download
Android
Download
Google Play
Download