Pears are $$\(\$ 1.50\)$$ each, and there is a "buy 3 , get 1 free" special. What is the least one could pay to purchase 9 pears?
A.
\(\$ 9.00\)
B.
\(\$ 10.50\)
C.
\(\$ 12.00\)
D.
\(\$ 13.50\)
Exam No:2022 First Round Grade 6 Year:2022 Question No:2
Answer:
B
Knowledge points:
G6 - Algebra - Logic Puzzles (Systematic Guess & Check)
Solution:
Download APP for more features
1. Tons of answers.
2. Smarter Al tools enhance your learning journey.
IOS
Download
Download
Android
Download
Download
Google Play
Download
Download
