Rangan buys $$\(3.6 \mathrm{~kg}\)$$ of potatoes and $$\(2.8 \mathrm{~kg}\)$$ of leeks. The total cost is $$\(\$ 13.72\)$$. Leeks cost $$\(\$ 2.65\)$$ per kilogram. Find the cost of $$\(1 \mathrm{~kg}\)$$ of potatoes. $$\(\$........................\)$$

Mathematics
IGCSE&ALevel
CAIE
Exam No:0580_w20_qp_21 Year:2020 Question No:3

Answer:

\(1.75\)

Knowledge points:

E2.5.1 Derive and solve linear equations in one unknown
E2.5.2 Derive and solve simultaneous linear equations in two unknowns.
E2.5.3 Derive and solve simultaneous equations, involving one linear and one quadratic.
E2.5.4 Derive and solve quadratic equations by factorisation, completing the square and by use of the formula.
E2.5.5 Derive and solve linear inequalities. (Including representing and interpreting inequalities on a number line.) (Interpretation of results may be required.)

Solution:

Download APP for more features
1. Tons of answers.
2. Smarter Al tools enhance your learning journey.
IOS
Download
Android
Download
Google Play
Download